Wybór właściwej umowy jest niezwykle ważny i powinien nastąpić przed utworzeniem ogłoszenia o pracę. Potencjalni kandydaci z góry chcieliby znać rodzaj umowy, na podstawie której będą wykonywać swoje obowiązki.
Dla Ciebie wybór dokumentu również powinien być istotny, ponieważ od niego zależy zakres ubezpieczeniowy czy też podatki leżące po stronie pracodawcy. Dowiedz się więcej, czym różnią się od siebie poszczególne umowy o pracę oraz poznaj koszty pracowników, aby lepiej przygotować się na zatrudnienie nowych rąk do pracy.
Rodzaje umów – podział
Współpraca między Tobą a Twoim pracownikiem jasno określona została przez polskie prawo. Zatrudniać dodatkowe ręce do pracy możesz na podstawie różnego rodzaju umów – tylko, który dokument będzie dla Ciebie najkorzystniejszy? Nie ma jednej właściwej odpowiedzi, bo to wszystko zależy od Twojej sytuacji, ilości obowiązków, przewidywanego budżetu i wielu innych czynników. Na początek przyjrzyj się umowom, które są dla Ciebie dostępne.
Umowy patrząc na Kodeks pracy:
- umowa o pracę na czas nieokreślony,
- umowa o pracę na czas określony;
- umowa o pracę na okres próbny;
Umowy patrząc na Kodeks cywilny:
- umowa zlecenie;
- umowa o dzieło;
Jest jeszcze jedno rozwiązanie – umowa B2B, czyli z ang. business-to-business.
Koszt pracownika w 2022 roku – wysokość składek i podatków
O ile łatwiej prowadziłoby się biznes, gdyby wypłata pracownika była jedynym zobowiązaniem pracodawcy. Niestety w praktyce prowadzenie biznesu nie wygląda tak barwnie i wymaga przyjrzenia się bliżej kosztom ubezpieczenia zdrowotnego, składkom ZUS i wszelkim podatkom, które leżą po stronie pracodawcy. Na całkowity koszt zatrudnienia jednego pracownika wpływa wiele czynników, są to m.in.:
- ubezpieczenie emerytalne – w roku 2022 wynosi ono 9,76%,
- składka rentowa – w wysokości 6,50%
- wpłata na fundusz płacy, czyli 2,45%
- ubezpieczenie wypadkowe – standardowa stawka to zaledwie 1,67%
Patrząc na poszczególne rodzaje składek, może Ci się wydawać, że przecież nie jest to tak dużo. Zwróć jednak uwagę, iż po dodaniu wszystkich wartości otrzymujesz koszty wynoszące ponad 20% podstawy wynagrodzenia brutto – i to tylko na jednego pracownika.
Czy umowa zlecenie jest opłacalna dla pracodawcy?
Zastanawiasz się, ile kosztuje zatrudnienie pracownika na umowę zlecenie? Tak naprawdę zatrudnienie na umowę zlecenie kosztuje tyle samo, ile zatrudnienie pracownika na umowę o pracę. Oczywiście od tej reguły są pewne wyjątki. Na mniejsze obciążenie finansowe wpływa:
- Wiek pracownika – jeśli zatrudniana osoba nie przekroczyła 26 roku życia, zapłacisz tylko kwotę brutto,
- Inne miejsca pracy – jeśli pracownik zatrudniony jest w innej firmie, a jego wynagrodzenie wynosi co najmniej minimalną krajową.
Umowa o pracę – ile zapłaci pracodawca?
Przedsiębiorcy często unikają umowy o pracę, ponieważ boją się, że przewyższy ona ich możliwości finansowe – w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. W 2022 minimalne wynagrodzenie dla pracownika etatowego wynosi 3010 zł brutto. Jeśli właśnie taką kwotę proponujesz potencjalnym zatrudnionym, to koszty wyniosą Cię około 600 złotych. Na całkowitą kwotę wpływają składki m.in.: emerytalne, rentowe oraz wypadkowe.
Umowa o dzieło a jej koszty
Jeszcze inną alternatywą dla pracodawców jest umowa o dzieło, ale pamiętaj, że nie możesz zastąpić nią umowy o pracę. Ten dokument przeznaczony jest dla osób, które wykonują zadanie i na jego podstawie się rozliczają – etat w tym wypadku nie przejdzie. Umowa zlecenie to duża wygoda, ponieważ nie wymaga ona pełnego oskładkowania ZUS. Zatrudniając pracownika w taki sposób, jesteś zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia brutto i nie ponosisz dodatkowych kosztów.