Dziś pod lupę bierzemy podatek liniowy – przez jednych uwielbiany, a przez innych uważany za zbędne rozwiązanie dla przedsiębiorców. Jak jest w praktyce, czy podatek liniowy to dobre rozwiązanie dla pewnego grona osób prowadzących własną działalność?
Zacznijmy od tego, dla kogo jest podatek liniowy? Wbrew pozorom nie jest to najlepsza opcja dla wszystkich przedsiębiorców. Został on przypisany podatnikom, którzy polegaliby pod drugi próg podatkowy wynoszący 32%, ale nie tylko. Podatek liniowy sprawdzi się najlepiej dla przedsiębiorców, którzy:
- nie korzystają z ulgi na dzieci, internet lub rozliczają się wspólnie z małżonkiem,
- przekraczają roczny przychód na poziomie co najmniej 85 528 zł,
- rozliczają się jako samotny rodzic,
- czerpią pieniądze z dodatkowych źródeł, które opodatkowane są skalą.
To, czy podatek liniowy jest dla danej osoby najlepiej omówić podczas konsultacji z doradcą podatkowym lub dedykowanym księgowym. Warto jednak pamiętać, że z podatku liniowego nie mogą korzystać osoby będące na umowie B2B podpisanej z byłym lub obecnym pracodawcą.
Rozliczanie podatku dochodowego
Podatek liniowy polega na opodatkowaniu dochodu, który wylicza się, odejmując od przychodu koszta jego uzyskania, czyli w praktyce wszystkie kwoty włożone w utrzymanie i rozwijanie działalności. Wszystkie niezbędne dla urzędu skarbowego informacje, takie jak przychód i koszty z nim związane muszą być ewidencjonowane w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów – w skrócie KPiR. Dobra wiadomość jest taka, że od dochodu przedsiębiorca odlicza wydatki stałe, które zobowiązany jest płacić – mowa tu o składce na ubezpieczenia społeczne ZUS i składki IKZE. Oczywiście to nie wszystko. Prowadzenie firmy wiąże się z innymi wydatkami, takimi jak marketing, reklama czy PR – je również uwzględnia się w księdze KPiR i odlicza od dochodu.
Każdy przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że podatek liniowy wiąże się z koniecznością płacenia zaliczek. Tutaj urząd skarbowy proponuje dwa rozwiązania: płatność miesięczna lub kwartalna. Istnieją również zaliczki w uproszczonej formie. Roczne zeznania wysłać należy do odpowiedniego urzędu do końca kwietnia roku następnego, czyli po zakończonym roku podatkowym. Do tego celu używa się formularza PIT-36L.
Największe zalety podatku liniowego
Zdecydowanie największą zaletą podatku liniowego jest fakt, że podatnik rozlicza się na podstawie stałej stawki podatkowej wynoszącej 19% – jest ona niezależna od wysokości dochodu. Przekonuje to największą ilość przedsiębiorców, a szczególnie tych, którzy cieszą się przychodem powyżej 100 tysięcy złotych. Drugą zaletą jest możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu, co pozwala na bezpieczną inwestycję bez konieczności wykładania dodatkowych pieniędzy. Nie można zapomnieć o tym, że dochody podlegające opodatkowaniu na wysokości 19%, nie wliczają się do innych dochodów rozliczanych przy pomocy skali. Dla księgowych podatek liniowy również jest lekkim ułatwieniem, ponieważ o wiele łatwiej go wyliczyć niż inne dostępne dla przedsiębiorców formy opodatkowania.
Podatek liniowy a jego wady
Tak naprawdę, gdyby podatek liniowy nie miał wad, to każdy przedsiębiorca byłby skłonny wybrać właśnie tę rozwiązanie. Niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej – podatek liniowy nie jest do końca idealny. Po pierwsze podatnicy nie mogą korzystać z jednej z najpopularniejszych w naszym kraju ulg, czyli uldze na dziecko. Są również inne ulgi, z których nie skorzystają przedsiębiorcy korzystający z rozliczenia w sposób liniowy. Ponadto firmy mające dochody, które nie przekraczają magicznej granicy, czyli 85 528 zł, będą miały wyższy podatek liniowy niż gdyby rozliczały się według skali.